Sobota 6. července 2024, Den upálení mistra Jana Husa
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

  • Zprávy
  • Celebrity
  • Jen pro muže
  • Sport
  • Video
  • Podcasty
  • Antiyoutuber
  • jít naiDNES.cz

    Bezpohlavní kolekce na Olympiádě: Návrhářce připomíná plíseň, jiným nepovedený pokus

    Jan Černý představil novou nástupovou kolekci

    Jan Černý představil novou nástupovou kolekci | foto: olympijskytym.cz/Jan Černý

    Jan Černý představil novou olympijskou kolekci a vzbudila mnohem více debat, než by se dalo očekávat. Lidem připomíná nepovedený pokus při chemii nebo plíseň v bytě. Navíc také lidé kritizují fakt, že je kolekce nebinární. Na olympiádě jsou totiž kategorie jen dvě, mužská a ženská. Proč je tedy kolekce bezpohlavní?

    Nová olympijská kolekce Jana Černého vzbudila na sociálních sítích ohromné debaty. Nejen, že se diskutuje její funkčnost, velkým tématem je také vzhled. Nejvíce kritiky však sklidil fakt, že kolekce má být údajně bezpohlavní, což v kontextu olympijských her lidem zkrátka nedává žádný smysl.

    Funkčnost olympijské kolekce je tématem jednoduše irelevantním. Oblečení, které budou sportovci oblékat na závodech a dalších sportovních utkáních, už bylo dávno představeno. Právě to má být funkční, ne nástupová kolekce, kterou dostal na starosti Černý.

    Vzhled se řeší o poznání více než funkčnost. Někteří tvrdí, že představené pláště vypadají jako po nezdařeném pokusu na hodině chemie. Někteří si z kolekce jen utahují, jiní jsou o poznání tvrdší.

    Tvrdě se do Černého opřela například výtvarnice a návrhářka Anna Tejklová. „Oděv by měl být především sportovní. Ideálně pak sportovně elegantní a samozřejmě reprezentativní a praktický. To, co vidíme, nemá se sportovním oblečením společného nic: široké, téměř k zemi se courající nohavice, jsou nepraktické, velké a neforemné župany s límečkem jsou už teď zmuchlané a postavu deformující,“ napsala na Facebooku.

    Dále se jí nelíbí také „cáry látky evokující levný toaletní papír“, které má oblečení náhodně rozmístěné po sobě. Nejhorší jsou podle ní boty, které jsou prý velmi české – tedy nestylové a nevkusné a levně působícího designu.

    „Na závěr si nechávám potisk plísně v koutě rozpadajícího se panelákového bytu. Tak to na mě totiž přesně působí. Depresivní, prázdné a rozkladné, prostě klasický pozérský odpadek,“ dodala na Facebooku Tejklová.

    Nutno dodat, že to, jestli se někomu kolekce líbí nebo nelíbí je čistě subjektivní a nelze tvrdit, jestli je něčí názor správný nebo špatný. Pro porovnání se můžete podívat na ji představené kolekce jiných zemí.

    Olympijská kolekce Španělska

    Olympijská kolekce Portugalska

    Olympijská kolekce USA

    Posledním a nejožehavějším tématem k diskuzi týkající se nové kolekce je její bezpohlavnost. V moment, kdy Černý oznámil, že olympijské oblečení bude bezpohlavní, strhla se okamžitě vášnivá diskuze o tom, zda má tento její atribut nějaký smysl.

    A s největší pravděpodobností nemá. Na olympijských hrách je kategorie pouze mužská a ženská, nikoli nebinární. Také lidé, kteří se identifikují jinak než muži a ženy, soutěžit v jednotlivých disciplínách vůbec nemohou. Proč je tedy kolekce nebinární, když v kontextu olympijských her nedává absolutně smysl, aby ji někdo takto vytvářel?

    Takovou otázku si pokládá pravděpodobně každý, kdo novou kolekci od Černého viděl. Nicméně na ni odpověď pravděpodobně nedostane.

    Fotogalerie